Zile de har, pace şi regăsire...

Începând cu luna decembrie 2009 s-a iniţiat un itinerariu de formare umano-spirituală pentru tinerii din parohiile Bârsana şi Strâmtura ale Eparhiei greco-catolice de Maramureş.

Iniţiativa aparţine Sorei Rodica Martin din Congregaţia „Surorile lui Isus Răscumpărătorul”, care îşi desfăşoară misiunea şi la Bârsana.

Prima experienţă cu tema: „Caut o lumină” a avut loc în contextul sărbătorilor de Crăciun. Reuşita acestei întâlniri, datorate implicării active a tinerilor în activităţile propuse, i-a determinat pe organizatori să ofere posibilitatea unei noi etape de formare.

biserica veche

Cea de-a doua întâlnire cu tema: „Dumnezeu iubeşte şi cheamă” s-a desfăşurat la Ocna Şugatag în casa de formare „Convivium” în perioada 7-10 aprilie a.c. La această întâlnire s-au adăugat tinerilor din Bârsana şi Strâmtura şi câţiva tineri din Botiza, astfel au fost prezenţi 19 tineri cu vârsta cuprinsă între 14-24 ani, atât greco-catolici cât şi ortodocşi, dornici de a învăţa lucruri noi.

În cadrul întâlnirii au avut loc mai multe activităţi, printre care amintim: meditaţii, discuţii în grupuri, împărtăşiri, cântece, rugăciuni, vizionarea unui film şi cineforum, jocuri, tombolă, dansuri, etc.

O contribuţie importantă a avut-o Părintele Angel Zareczki, propunând spre meditare tema: „Consacraţi prin botez şi chemaţi la sfinţenie”; în contextul Pascal, Sora Rodica şi Irina Rednic au expus o cateheză despre Patima, Moartea şi Învierea lui Cristos.

meditatie

După catehezele prezentate au urmat şi mărturii de trăire creştină ale unor invitaţi, printre care amintim: fam. Boje din Sighet, Părintele Ţiplea Grigore din Ieud, Părintele Iosif Iacob din Iaşi, fratele Francisc, călugăr iezuit din Satu Mare, doamna Iulia Hojda din Sighet şi doamna Ana din Baia Mare, membră a asociaţiei „Martirya” din cadrul Bisericii Ortodoxe.

Punctul culminant al întâlnirii l-a constituit desfăşurarea Cinei Ebraice, ca fundament al Euharistiei. Ritualul acestei Cine, celebrată într-un cadru solemn, cuprinde mai multe părţi: binecuvântarea şi servirea vinului, a azimilor, a ierburilor amare şi a mielului, intercalte cu rugăciuni şi psalmi.

cina pascala

Bogăţia acumulată în aceste zile şi mulţumirea exprimată de toţi cei prezenţi, atât verbal cât şi scris, reprezintă un imbold pentru a continua astfel de întâlniri. Următoarea a fost programată pentru luna iulie.

Maria Bercea